GRAĐANSKO PRAVO
-Ugovor o doživotnom i dosmrtnom uzdržavanju
Zakonom o obveznim odnosima (NN 35/05, 41/08, 125/11, 78/15, 29/18) (dalje u tekstu ZOO) regulirane su odredbe Ugovora o doživotnom i Ugovora o dosmrtnom uzdržavanju.
Glavno razlikovanje navedena dva ugovora sastoji se u trenutku stjecanja vlasništva. Kod ugovora o doživotnom uzdržavanju jedna strana (davatelj uzdržavanja) obvezuje da će drugu stranu ili trećega (primatelja uzdržavanja) uzdržavati do njegove smrti, a druga strana izjavljuje da mu daje svu ili dio svoje imovine, s time da je stjecanje stvari i prava odgođeno do trenutka smrti primatelja uzdržavanja. Ugovorom o dosmrtnom uzdržavanju primatelj uzdržavanja obvezuje da će davatelju uzdržavanja za života prenijeti svu ili dio svoje imovine. Zbog različitog trenutka stjecanja prava vlasništva, ukoliko je predmet ugovora stjecanje nekretnine u vlasništvo, davatelj uzdržavanja kao stranka ugovora o doživotnom uzdržavanja ovlašten je u zemljišnim knjigama ishoditi zabilježbu navedenog ugovora, dok je davatelj uzdržavanja kao stranka Ugovora o dosmrtnom uzdržavanja odmah prilikom sklapanja ugovora ovlašten u zemljišnim knjigama ishodovati uknjižbu prava vlasništva. U bitnome je istaknuti kako zabilježba postojanja ugovora o doživotnom uzdržavanju nije nužna pretpostavka, ali je korisna jer u slučaju otuđenja nekretnine od strane primatelja uzdržavanja nakon sklapanja ugovora nitko se ne može pozvati kako za postojanje ugovora nije znao (načelo istinitosti i potpunosti zemljišne knjige).
Dakle, stranke navedenih Ugovora su primatelj uzdržavanja- osoba koja je vlasnik imovine i kojoj je nužna skrb bilo zbog starosne dobi ili zdravstvenih razloga i davatelj uzdržavanja koji se ugovorom obvezuje izvršavati točno određenu pomoć i skrb spram primatelja uzdržavanja.
Za razliku od većine drugih ugovora kojima su odredbe regulirane ZOO-om, za oba ugovora je propisan strogo formalan oblik - pisani oblik uz nužnu ovjeru od suca nadležnog suda ili potvrđen (solemniziran) po javnom bilježniku ili sastavljen u obliku javnobilježničkog akta- pa je u okolnostima ne postojanja propisanog oblika takav ugovor ništetan, dakle ne proizvodi pravne učinke. Zbog propisanog oblika prilikom ovjere ili sastavljanja ugovora ovlaštena je osoba dužna ugovarateljima pročitati ugovor i upozoriti ih na njegove posljedice, a sve poradi pravne zaštite stranaka.
Budući da se davatelj uzdržavanja navedenih ugovora ne smatra nasljednikom i imovina koja je predmet ugovora ne ulazi u sastav ostavinske mase u ostavinskom postupku, nerijetko je postojanje parničnih postupaka pokrenutih od strane nasljednika primatelja uzdržavanja protiv davatelja uzdržavanja ili njihovih nasljednika kojim se pozivaju na nevaljanost ugovora. To iz razloga jer ukoliko je ugovorom prenesena cijela imovina primatelja uzdržavanja na davatelja uzdržavanja tada nema niti ostavine, ali niti prava na nužni dio. S tim u vezi, a u pogledu valjanosti ugovora, u bitnome je napomenuti kako i ugovor o doživotnom i dosmrtnom uzdržavaju sadrže u sebi element aleatornosti, dakle budući neizvjestan događaj koji se odnosi nepouzdano znanje, u trenutku sklapanja ugovora, hoće li se sadržaj ugovora od strane davatelja uzdržavanja uopće trebati izvršavati zbog primjerice smrti primatelja uzdržavanja nedugo nakon sklapanja ugovora.
Sukladno sudskoj prasi nebrojeno je odluka u kojoj su sudovi zbog ne postojanja elementa aleatornosti donijeli odluku kojim se ugovor utvrdio ništavim i također u kojima su odbili tužbeni zahtjev radi utvrđenja ugovora ništavim jer su sukladno činjeničnim okolnostima svakog pojedinog slučaja utvrdili kako je trenutak smrti primatelja uzdržavanja bio neizvjesna okolnost. Slijedom navedenog, u svakom pojedinom slučaju potrebno je utvrditi je li davatelju uzdržavanja u trenutku sklapanja ugovora bilo pouzdano da predstoji smrt nedugo nakon sklapanja ugovora, a kako bi se donijela odluka radi utvrđenja ugovora ništavim. U bitnome je naglasiti, da sukladno sudskoj praksi samo znanje teške bolesti primatelja uzdržavanja, od strane davatelja uzdržavanja, nije sama za sebe okolnost utvrđenja ništavosti ugovora ukoliko u trenutku sklapanja ugovora neizvjesno koliko će dugo primatelj uzdržavanja živjeti. Dakle postojanje neizvjesnosti u trenutku sklapanja ugovora o trenutku smrti primatelja uzdržavanja utvrđuje se sukladno činjeničnim okolnostima svakog pojedinog slučaja.
Glede raskida navedenih ugovora sukladno ZOO-u ugovorne strane mogu sporazumno raskinuti ugovor o doživotnom uzdržavanju i nakon što je počelo njegovo ispunjavanje. Ujedno, ako prema ugovoru o doživotnom/dosmrtnom uzdržavanju strane žive zajedno, pa se njihovi odnosi toliko poremete da zajednički život postane nepodnošljiv, svaka strana može zahtijevati od suda da raskine ugovor. Treći uvjet za raskid ugovora je mogućnost da svaka strana može zahtijevati raskid ugovora ako druga strana ne ispunjava svoje obveze. U bitnome je napomenuti kako pravo zahtijevati raskid ugovora o doživotnom/dosmrtnom uzdržavanju je imovinsko pravo koje prelazi na nasljednike.
U odnosu pak na plaćanje poreza radi stjecanja prava vlasništva nekretnina temeljem ugovora o doživotnom i dosmrtnom uzdržavanju navodi se sljedeće. Sukladno Zakonu o porezu na promet nekretnina (NN 115/16, 106/18) ukoliko se nekretnina stječe na temelju ugovora o doživotnom uzdržavanju ili ugovora o dosmrtnom uzdržavanju, obveznik poreza na promet nekretnina je davatelj uzdržavanja. Pri stjecanju nekretnine na temelju ugovora o doživotnom uzdržavanju porez na promet nekretnina umanjuje se za 5% za svaku godinu trajanja uzdržavanja proteklu od dana sklapanja ugovora o doživotnom uzdržavanju, do smrti uzdržavanog. Međutim, porez na promet nekretnina ne plaćaju bračni drug, potomci i preci koji čine uspravnu liniju (dakle primjerice: odnos baka-majka-dijete) te posvojenici i posvojitelji koji su u tom odnosu s primateljem uzdržavanja te od njega stječu nekretnine na temelju ugovora o doživotnom uzdržavanju ili na temelju ugovora o dosmrtnom uzdržavanju. Ukoliko se stječe nekretnina na temelju ugovora o dosmrtnom uzdržavanju, porezna obveza nastaje u trenutku sklapanja tog ugovora, dok kod ugovora o doživotnom uzdržavanju porezna obveza nastaje u trenutku smrti primatelja uzdržavanja.
Odvjetnica Maura Dorčić
Strogo je zabranjeno kopiranje, objavljivanje ili izmjena stručnih članaka koje se nalaze na blogu bez
prethodnog pisanog odobrenja autora. Stručni članci su isključivo informativnog karaktera i autor ne odgovara za potpunost i točnost sadržaja obzirom da zakonske odredbe, koje reguliraju pojedino pravno područje mogu s vremenom biti izmijenjene, a autor, uslijed zakonskih promjena, pravodobno ne uskladi stručni članak s pravovaljanim zakonskim odredbama.